НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА „ХУБАВО Е В ДЕТСКАТА ГРАДИНА“ 2024 г.
Съвременният начин на живот на индивида, семейството и обществото оказва отрицателно въздействие върху живота ни. През последните години обликът на света се промени чрез дигитално-технологичния бум и днес децата все повече живеят чрез и във виртуалното пространство. Проблеми на подрастващите са: твърде много време прекарано пред телевизора и компютъра; заведенията за бързо хранене – наднорменото тегло; твърде малко време прекарано на открито; намалената двигателна активност, които се превръщат в рисков фактор за децата.
Чрез този проект целим децата да станат информирани съзнателни и активни граждани, да научат, че здравословното хранене е важно за доброто състояние на организма. Да отделим време за дейности на открито – игри с приятели, каране на велосипед, разходки. Да обогатим съоръженията за спорт в нашия двор и да се научим как да ги използваме пълноценно. Да направим здравен кът във всяка занималня и чрез сътрудничество с експерти в областта на медицината и спорта да запознаем децата със здравословния начин на живот.
Нашият проект ще допринесе за изграждане на стимулираща образователна среда за изпълнение на двигателна дейност, както и за провеждане на иновативни педагогически практики, работещи модели на педагогическо взаимодействие с методи за преподаване и дейности, с цел развитие на децата – здравен статус, култура на хранене, физическа дееспособност, познавателна активност, социални умения и удовлетвореност от двигателната дейност.
Мотивите ни да изберем иновативна педагогическа практика в областта на здравословното хранене и здравословния начин на живот е, че всички членове от екипа на детската градина споделят една и съща идея – трябва да направим нещо, трябва да образоваме нашите деца, трябва да научим, че здравословния начин на живот е важен.
В дългосрочен план нашите цели са:
1. Повишаване информираността на децата за важността на здравето, осъзнаването му като ценност и изграждане на адекватни ориентири за опазването му.
2. Формиране на позитивно емоционално отношение на участниците в проекта (деца, родители, учители) към здравословното хранене и двигателната активност.
3. Активно включване на различни видове игри в разнообразни форми и дейности на открито.
4. Приобщаване на родителите към дейността на детската градина, насочена към създаването на траен интерес към спорта и здравословното хранене.
5. Рационално използване на наличната база и своевременното ѝ обогатяване със съоръжения, физически уреди и пособия за спорт.